- Detalji
- Napisao: admin
- Kategorija: Izabrani lekar
- Pregleda: 28857
Da bi imali brže i lakše lečenje, ali i zdraviji i kvalitetniji život, građani imaju pravo i obavezu da izaberu svog lekara koji je čuvar kapije zdravstvenog sistema. O zdravlju dece do 18 godina života brine izabrani pedijatar, dok radno aktivno stanovništvo bira lekara opšte prakse ili lekara medicine rada. Lekara opšte prakse mogu izabrati svi građani, zaposleni, nezaposleni i penzioneri, dok lekara medicine rada biraju zaposleni i bivši zaposleni. Devojke starije od 15 godina i žene biraju i svog lekara ginekologa, a mlađi od 18 godina i stariji od 65 godina biraju i svog stomatologa. Pravo na izbor stomatologa imaju i žene u toku trudnoće i godinu dana nakon porođaja.
Izabrani lekar (doktor i medicinska sestra) vodi računa o svim segmentima zdravlja pacijenta, u redovnom je kontaktu sa njim, bolje ga poznaje i upućen je u njegovo zdravstveno stanje, dok pacijent dobija efikasniju i kvalitetniju zdravstvenu uslugu, lakše dolazi do lekara, ima mogućnost telefonskog zakazivanja pregleda ili stalne terapije kao i dobijanje saveta direktnim razgovorom preko broja u ordinaciji koji svaki pacijent dobija od tima.
Obaveza pacijenta je da izabere svog izabranog lekara. Procedura za izbor lekara je krajnje jednostavna, a za registraciju je potreba overena nova zdravstvena knjižica i lična karta. Da bi se izabrao lekar potrebno je popuniti formular, koji se može naći kod svake sestre, ali i na info-pultevima.
Obrazac - Izjava o izboru i promeni izabranog lekara se popunjava u tri primerka, od kojih jedan ostaje kod izabranog lekara, jedan se šalje matičnoj filijali Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, dok jedan primerak zadržava pacijent. Lekar se bira na godinu dana, a po isteku ovog perioda, ugovor se automatski produžava, ukoliko pacijent ne insistira na promeni izabranog lekara. Pre isteka kalendarske godine, pacijent može da promeni izabranog lekara ako promeni mesto prebivališta, ako nije zadovoljan uslugom, ako lekaru prestane radni odnos, ako je izabrani lekar odsutan duže od šest meseci, ali i iz drugih opravdanih razloga.
Pedijatar
Maloletnom detetu lekara biraju roditelji, sa ličnom kartom i detetovom zdravstvenom knjižicom. Odabir lekara se može učiniti u Domu zdravlja, na teritoriji filijale zdravstvenog osiguranja koja je izdala zdravstvenu knjižicu ili u mestu stalnog ili privremenog boravka.Izabrani pedijatar prati dete od prvog dana života pa sve do punoletstva. To je dug period u kom dete raste, razvija se, sazreva u psihofizički, socijalno, emotivno zrelu osobu, ali i period u kom se mnoge bolesti mogu otkriti na vreme, a neke i sprečiti. Zadatak svakog pedijatra je i sprečavanje komplikacija bolesti, unapređivanje kvaliteta života, sprečavanje invalidnosti, a time i produženje života pojedinca.
Ginekolog
Žene, osim što moraju da izaberu svog lekara opšte prakse ili medicine rada, imaju pravo, ali i obavezu da izaberu i ginekologa. Na izbor ginekologa imaju sve ženske osobe starije od 15 godina. Izabrani ginekolog se stara o reproduktivnom zdravlju ženske populacije, ali je njegov veliki značaj i u preventivnom radu. Roditeljstvo ne počinje trudnoćom, već mnogo ranije. Sa svojim ličnim ginekologom može se obezbediti sigurnija trudnoća. Planiranje trudnoće kao i sama trudnoća su specifična stanja koja moraju da prate stručnjaci prvenstveno zbog zdravlje majke i bebe.
Stomatolog
Sve kategorije stanovništva koje imaju pravo da biraju lekara, pa samim tim i stomatologa, moraju imati nove zdravstvene legitimacije, uredno overene, da bi mogli da potpišu Izjavu o izboru. Prednost izabranog stomatologa je i u tome što on vodi računa o deci, od najranijeg uzrasta pa sve do navršenih 18 godina, te primenjujući sva pravila i principe preventivnog programa nastoji da se karijes frekvenca svede na minimum.
Pravo na izabranog doktora stomatologije imaju:
- Deca do navršenih 18 godina života
- Žene u toku trudnoće i 12 meseci posle porođaja
- Osobe starije od 65 godina (samo za akrilatne proteze - ostale usluge plaćaju)
- Osobe pre transplatacije bubrega i operacija na srcu
- Osobe u preoperativnom i postoperativnom tretmanu malignih bolesti maksilofacijalnog predela
- Osobe sa urođenim i stečenim deformitetima lica i vilica u okviru preoperativnog i postoperativnog tretmana
- Osobe u okviru posttumorske rehabilitacije i rekonstrukcije
- Detalji
- Napisao: admin
- Kategorija: Izabrani lekar
- Pregleda: 7417
Veoma je važno da zovete hitnu pomoć samo u stvarnim hitnim stanjima, (stanja koja neposredno i direktno ugrožavaju život i zdravlje povređene ili obolele osobe).
Broj hitne medicinske službe 194 koji je dostupan 24 sata 365 dana u godini.
Kada pozovete hitnu medicinsku pomoć, javiće se dispečer hitne pomoći - dežurni lekar ili medicinski tehničar. Kada Vam se javi dispečer, trebalo bi da razgovarate sa njim smireno i govorite razgovetno.
Pitaće vas :
- U čemu je problem, šta se desilo?
- Kome je potrebna pomoć?
- Gde se nalazite? (ako ne znate, pogledajte oko sebe ili pitajte nekog)
- Broj telefona?
- Da li je mesto gde se nalazite bezbedno?
Zamoliće Vas i da se predstavite (imenom i prezimenom). Pitaće Vas i o stanju unesrećene osobe: Da li je svesna? Da li diše?...Pratite instrukcije dispečera i budite pored bolesnika do dolaska ekipe hitne pomoći. Ne prekidajte vezu dok Vam dispečer ne kaže.
Ukoliko pratite navedena uputstva, omogućili ste ekipi hitne pomoći da stigne vrlo brzo do obolele ili povređene osobe.
Neka pitanja dispečer može da postavi više puta. On mora podrobno da proveri svaku informaciju, kako bi ekipa koju će poslati da Vam pomogne ne bi gubila vreme lutajući i kako bi pomoć bila pravovremena.
Ako zovete zbog neke druge osobe, veoma je važno da budete pored bolesnika sve vreme do dolaska ekipe hitne pomoći.
Ako niste sigurni da li Vama ili nekome iz Vašeg okruženja preti stvarna životna ugroženost pozovite nas!
KORISNI SAVETI :
- OSTANITE SMIRENI. Sačekajte da Vam dispečer postavi pitanje i trudite se da odgovorite što jasnije i smirenije.Dopustite da dispečer vodi kroz razgovor. Ona ili on ukucava podatke na kompjuteru i može Vam se učiniti da je to predugo, ali u slučaju hitnog poziva, dok ste Vi još uvek na vezi, ekipa je već krenula na datu adresu. Molimo Vas da budete strpljivi, ovaj posao rade iskusni profesionalci.
- PRATITE UPUTSTVA. Ponekad će Vam dispečer dati uputstvakako da se ponašate, šta da uradite. Slušajte pažljivo, svaki korak ispoštujte i tražite da nešto ponovi ako ne razumete.
- Potrebno je da znate adresu na kojoj se nalazite i broj telefona sa kojeg zovete. Ovo pitanjeće Vam ponoviti možda više puta, ali nemojte biti ljuti zbog toga. Iako naša centrala poseduje mogućnost identifikacije broja dolazećeg poziva, davanje broja sa Vaše strane je neophodno radi ispravnosti informacije.
- NE PREKIDAJTE VEZU DOK VAM TO NE KAŽE DISPEČER!
- INFORMACIJE KOJE NAM DATE MOGU VAMA I VAŠIM BLIŽNJIMA SPASITI ŽIVOT!
- Jedan lažni poziv sprečava ekipu da dođe tamo gde je ljudski život ugrožen, a to možete biti i Vi ili neko Vama drag.
ODMAH POZOVITE HITNU POMOĆ U SLEDEĆIM SITUACIJAMA :
- Moguća smrt
- Poremećaji stanja svesti
- Jaka glavobolja
- Izrazita vrtoglavica
- Šlog (moždani udar)
- Padavica (epilaptični napad) prvi put ili praćena povredama ili traje više od 2 minuta ili kod trudnica, povređenih, dijabetičara
- Bol u grudima
- Teškoće sa disanjem
- Jak bol u stomaku/leđima
- Povraćanje/proliv praćeni malaksalošću
- Povraćanje krvi, krv u stolici ili crna stolica
- Nekontrolisano krvarenje
- Teže alergijske reakcije
- Izloženost niskoj spoljašnjoj temperaturi (hipotermija)
- Izloženost visokoj spoljašnjoj temperaturi (hipertermija)
- Povrede uzrokovane hemikalijama
- Teške opekotine/povrede nastale električnom strujom
- Povrede glave, vrata, grudnog koša, abdomena, otvoreni prelomi
- Saobraćajni udes, padovi sa visine, ujedi životinja...
- Pokušaj samoubistva/ samoubistvo ili pokušaj ubistva/ ubistvo
- Trovanje lekovima/narkoticima/hemikalijama
- Utapanje
- Porođaj u toku, prevremeni porođaj
- Izrazito vaginalno krvarenje (moguća ili potvrđena trudnoća)
- Nesnosan bol u donjem delu trbuha kod žena sa ili bez vaginalnog krvarenja (moguća ili potvrđena trudnoća)